Ana Sayfa Etkinlikler 3. Türkiye PostgreSQL Konferansı

3. Türkiye PostgreSQL Konferansı

by Sinan BOZKUŞ
2.641 kez okundu

PostgreSQL ile tanışmama sebep olan konferans… Daha önce adını çok duydum ama nedir ne değildir bugün öğrendim.

Günümüzde bir çok popüler veritabanı var. MicrosoftSQL, Oracle, MySQL, MariaDB, SQLite ve daha adını saymadığım bir çok açık veya kapalı yapıya sahip veritabanları. Bu konferansta asıl vurgulanmak istenen PostgreSQL’in bu saydığım veritabanlarının yapabildiğinin tamamını yapabilirken bizden bir ücret talep etmemesiydi. Tüm katılımcılar konferans bitiminde “Aynı işi yapıyorken neden para vereyim ki ?” düşüncesine sahip olmalıydı. Öyle de oldu :)

PGDAYTR - 3. Türkiye PostgreSQL Konferansı

Etkinlik alanına girdiğimde (Ankara Tobb Üniversitesi) adıma basılmış yaka kartım ve hediye olarak güzel bir not defteri ile bir de kahve kupası verildi. Sunumu beklerken ki yiyecek ve içecek ikramları yapıldı, katılımcıları karşılama gerçekten çok iyiydi.

 

Magnus Hagander

 

Giriş konuşmasından sonra PostgreSQL yazımcılarından Magnus Hagander sahnedeydi. Doğrusu ekipten bir yazılımcının Türkiye’ye gelmesi beni şaşırttı, konferansa olan ilgilerinin göstergesiydi. İngilizce dilinde güzel bir sunum gerçekleştirdi.

Magunes Hangader’ den sonra PostgreSQL’in günlük hayatta kullanımı, Türksat’ın PostgreSQL kullanarak geliştirdiği kablotv projesi dahil bir çok sunum yapıldı.

 

postgresql

Konferans boyunca bir çok sunum yapıldı ancak en çok ilgimi çeken Devrim Gündüz’ün yapmış olduğu sunumdu. Neşeli kişiliğiyle katılımcıları hem bilgilendirdi hem de eğlendirdi. Hem PostgreSQL’in özelliklerinden hemde EnterpriseDB’ den bahsetti. Bir yorumu çok hoşuma gitti. “EnterpriseDB neden çıktı biliyor musunuz ? Çünkü ücretsiz olan bir şeye para vermek isteyen binlerce kişi var. Bizde bunların paralarını almak istedik :) İnsanlar bir sorun olduğunda sorunu bir başka şirketin üzerine atmayı ve sorumluluk almamayı çok seviyorlar, bunun için ödeme yapmaya razılar.” Sunumdan anladığım kadarıyla PostgreSQL’i daha da zenginleştirip ve aynı zamanda da kurumsal destek sağlayıp ücretli hale getirmişler. Başarılı da olmuşlar.

 

B4Wy5OpIYAAOJj9

Etkinlik sonunda sertifikalar verildi ve hep birlikte fotoğraf çektirildi. Maalesef bu bölümü kaçırdım, web üzerine başka bir eğitime gitmem gerekiyordu :( Katıldığım kısımlarında bir çok şey öğrendim. Henüz PostgreSQL kullanmamış biri olarak ileride MySQL’in yerine tercih edebileceğimi düşünüyorum, hele ki MySQL Oracle’ın eline geçmişken.

Son olarak söylemeden edemeyeceğim bir şey var. PostgreSQL Türkiye ekibi dahil “PostgreSQL” adını düzgün söyleyebilen yok diyebilirim :) Belki de en çok okunuşu yüzünden kaybediyor :D

Bunlara da bakmak isteyebilirsiniz

3 yorum

yardımcı 09 Şubat 2017 - 09:55

okunuşu ile ilgili link vereyim :)
https://www.postgresql.org/files/postgresql.mp3

Yanıtla
Kıvanç 12 Şubat 2018 - 10:49

Merhaba Hocam, Öncelikle blogu googleda başka bir arama yaparken keşfettim çok hoşuma gitti eline sağlık. Bu tarz faaliyetleri takip edebileceğimiz bir yer var mı diye soracaktım. İstanbulda etkinlik çok ama Ankara’da pek olmuyor sanırım.
Teşekkürler.

Yanıtla
Kıvanç 12 Şubat 2018 - 10:49

Yıllar öncesinin postmuş kusura bakma hortlattım :)

Yanıtla

Bir Yorum Bırakın