Ana Sayfa Genel Bill Gates Nasıl Biridir?

Bill Gates Nasıl Biridir?

by Sinan BOZKUŞ
2.432 kez okundu

Microsoft’un kurucusu, gerçek bir mucit ve dünyanın en büyük hayırseverlerinden birisi… Ve ayrıca 80 Milyar Dolara yakın servetiyle dünyanın kişisel olarak en zengin insanı durumunda.

İşte tüm bu başarıların ardındaki isim hakkında 23 şaşırtıcı bilgi;

1 – Tam ismi William Henry Gates III, olan Bill Gates’in lakabı çocukken 3’ü çağrıştıran, ‘Trey’miş.

2 – Amerika’nın bilgisayar bulunan az sayıdaki özel okullarından birisinde eğitim görmüş ve ilk kullandığı program, bizim de ‘SOS’ olarak bildiğimiz, ‘tic tac toe’ adlı oyun olmuş

3 – Söylenene göre, okuduğu okulun bilgisayar sistemini ‘hack’leyerek kendi ders programını kız öğrencilerin ağırlıklı olduğu sınıflara göre düzenlemiş.

4 – Aslında doğuştan bir hayırsever sayılır. Annesi de ‘United Way’ isimli hayır kuruluşunun yönetim kurulunda yer alıyormuş.

5 – Amerika’nın Akademik yeterlilik sınavından (SAT) 1600 üzerinden 1590 puan almayı başarmış.

6 – Gates, Paul Allen ve Paul Gilbert; Seattle’da hala öğrenciyken, trafik sayımı yapmayı sağlayan ve bir takım raporlar hazırlayan bir yazılım hazırlamışlar. Ve bu yazılım dönemin trafik mühendisleri tarafından kullanılmaya başlanmış.

7 – Harvard’taki ikinci yılında okulu bırakan Bill Gates, Altair 8800’i ortaya çıkarmak üzere Paul Allen’la birlikte Micro-Soft’u kurmuş.

8 – Bill Gates bir milyoner olma hedefini 31 yaşındayken başarabilmiş.

9 – Gates, en sevdiği kitabın 1989 yılında yayımlanan ve John Brooks’a ait olan Business Adventures isimli kitabı olduğunu söylüyor.

10 – 1977’de ehliyetsiz araç kullanmaktan dolayı New Mexico’da tutuklanmış.

11 – 1994 yılında bir TV sunucusunun sandalyenün izerinden atlayabilir misin sorusuna, “boyutuna bağlı” diyerek denemesini gerçekleştirmiş.

12 – Yine 1994 yılında Leonardo Da Vinci’ye ait olan ‘Codex Leicester’ adlı not defterini 30 Milyon Dolara satın alarak kişisel koleksiyonuna eklemiş. Bu defterde Da Vinci’nin Galata Köprüsü’yle ilgili çizdiği bazı taslaklar da yer alıyor.

13 – 1997 yılına kadar uçakta ekonomi sınıfını tercih etmiş, ki bu dönemde Microsoft’un değeri çift haneli milyar dolarla ifade ediliyordu.

14 – 2000 yılında yaşanan ‘Dot-com Balonu’ krizi esnasında medya, Gates’in şirketinin değerini ifade etmek için, “centibillionaire” (Santimilyarder?) gibi bir üfade üretmeye çalışmış.

15 – Gates 2002 yılında yaptığı bir konuşmada, 2 yıl içerisinde (2004’te) tüm spam maillerin engelleneceğini -hatalı- öngörmüştü.

16 – 1995 yılında Kraliçe Elizabeth tarafından yaptığı hayır işlerinden dolayı Britanya Kraliyet Nişanıyla onurlandırılarak şövalye ilan edilmiş.

17 – Gates, 2. yılında ayrıldığı Harvard tarafından 2007 yılında onur nişanıyla ödüllendirildi.

18 – 2010 yılında Mark Zuckerberg ve Warren Buffet’la birlite varlıkların yarısını hayır işlerine adayacaklarına dair bir anlaşmaya (Gates Giving Pledge) imza attılar.

19 – 2014 yılındaysa, Zuckerberg’in ‘IceBucketChallenge’ kapsamındaki meydan okumasını kabul ederek, bağışta bulunmuş.

20 – Bill Gates, 20 yıl içerisinde tüm arama merkezi hizmetlerinin ve satış elemanlarının işlerinin robotlar tarafından yapılacağını belirtiyor.

21 – Gates çocukların büyük miraslarla yaşama başlamasını doğru olmadığını söylüyor ve üç çocuğuna ayırdığı miras da yalnızca her biri için 10 Milyon Dolar.

22 – Microsoft’un en büyük hisse sahibi 2014’ten bu yana Bill Gates değil.

23 – Gates’e ölmeden önce yapmanız gerekenler listesinde neler var diye sorulduğunda verdiği cevap ‘Sadece ölmemek’ diyerek cevap vermiş.

Kaynak: sosyalmedya.co

Bunlara da bakmak isteyebilirsiniz

Bir Yorum Bırakın