Ana Sayfa Microsoft .NETC# C# Birden Fazla Karakter ile Split Kullanımı

C# Birden Fazla Karakter ile Split Kullanımı

by Sinan BOZKUŞ
5.979 kez okundu

Blog için yazmaya değer görmediğim ancak sürekli karşıma çıkan ve bir yerlerden kopyala – yapıştır yapmak zorunda kaldığım bu kodu hem kendim daha sonra bulabileyim diye hem de sitemi ziyaret eden kişilere lazım olabilir diye paylaşıyorum.

Hiç bilmeyenler için Split’i açıklamak gerekirse elimde Elma, Armut, Muz” şeklinde bir string metin var diyelim. Bunu virgül ile Split yaptığımda metin içerisindeki virgülleri yok edip geri kalan Elma, Armut ve Muz’u bana bir dizi içerisinde döndürecektir. Detaylar için msdn sayfası: https://msdn.microsoft.com/en-us/library/b873y76a(v=vs.110).aspx

C# da kullanılan split işlemi tek bir karaktere izin veriyor ve normal kullanımda birden fazla karakter ile yani bir metin ile split yapamıyoruz. Aslında yapabiliyoruz ama çoğumuz kullanımını bilmiyoruz :)

Kısacası nasıl yapacağımıza gelirsek bir string array tanımlayacağız ve bunun ilk elemanına split işlemini yapmak istediğimiz metni vereceğiz.

[csharp]string meyveler = "Elma—Armut—Muz—Kivi";[/csharp]

Elimde bir meyve dizisi var ve içlerindeki “—” (3 tane eksi/tire işareti) var. – işareti yerine herhangi bir metin olduğunu da düşünebilirsiniz. Ben bu karakterleri ayırmak ve içerisindeki elemanları almak istiyorum.

[csharp]string[] stringSeparators = new string[] { "—" };
string[] meyvelerDizisi = meyveler.Split(stringSeparators , StringSplitOptions.None);[/csharp]

bana sonuç olarak bir string dizisi string[] döndürecektir.

Bunlara da bakmak isteyebilirsiniz

Bir Yorum Bırakın